معجزه کلمات در روابط خانوادگی

معجزه كلمات در خانواده و روابط خانوادگی

در ارتباط بين دو انسان، واژه ها و كلمات گاهي نقش سازنده يا مخرب دارند. بعضي از كلمات روح انساني را خراش مي دهند و موجب شيارها و زخمهايي در دل انسان مي گردند. اين زخمها گاهي كاري تر از زخم شمشير و ماندگارتر از آن است و همواره مثل خوره روح آدمي را مي خورد و منجر به بيماريهاي عميق رواني مي گردد. كلمات و جملات ناسالم موجب ارتباط ناسالم و كلمات خوب و شاد موجب ارتباط سالم مي گردد. گاهي كلمات ناسالم به طور ناخودآگاه در گفتار متداول والدين پيامدهاي نامناسب و پيامدهاي مخربي به بار خواهد آورد و سبب تضعيف و تحقير شخصيت و آزرده شدن روح يكديگر مي گردد.فن نهان- معجزه کلمات اظهارنظرها و كلمات ناهنجاري كه در برخوردهاي ارتباطي روزانه والدين رد و بدل مي شود عزت نفس آنان را جريحه دار مي سازد و تهديدي براي ارتباط سالم خود و فرزندانشان خواهد بود. غرولندهاي مادر به دنبال پدر يا بالعكس در حضور فرزندان نيز آثار بسيار ناگواري در شبكه ارتباطي خانواده به وجود خواهد آورد.

✅به بخشی از آیات کلام الله مجید در این مورد دقت کنید:

إنكم مؤاخذون باقوالكم فلا تقولوا الا خيراً

« البته شما مورد گفتارتان مورد مواخذه قرار مي گيريد پس نگويد مگر سخن خير و نيكي را .»

مشكل عمده ما اين است كه از مهارتهاي ارتباطي سالم بي بهره ايم. بيشتر اعضاي خانواده ها در جامعه ما اكثراً انسانهاي مومن، متدين و وفادار به يكديگرند؛ ولي متاسفانه در ايجاد ارتباطي سالم و شاد با هم، به خصوص از زماني كه صاحب فرزند مي شوند، بي بهره اند.

اختلالات ارتباطي بين زن و شوهر در ساير اعضاي شبكه ارتباطي سرايت كرده و آثار تخريبي در روابط فرزندان با ساير افراد خانواده و اجتماع به جاي مي گذارد. ما به ظاهر ارتباط خود را به وسيله كلمات و جملات اظهار مي داريم و گفتن كلمات و رد و بدل كردن جملات را به طور روزمره امري ساده و طبيعي مي انگاريم و خيلي راحت واژه ها را پشت سر هم از دهان خارج مي كنيم و توجهي نداريم كه اين كلمات، چه تاثير هيجان انگيزي – هر چند ظاهراً نامحسوس – در روح و روان ديگري به جاي خواهد گذاشت.

معجزه کلمات در خانواده- فن نهان

همين سخنان روزمره است كه رابطه بين زن و شوهر را تيره و تار و يا صميمي و شاد مي كند، به عبارت ديگر، ارتباط را عميق تر كرده و يا موجب تنفر و گسيختگي آن مي شود. در هر صورت، ما موقعي شاد، سرحال و سعادتمنديم كه بتوانيم ارتباطي سالم و صحيح برقرار نماييم و از اين ارتباط، هم خداوند راضي باشد و هم ما لذت ببريم.

خداوند زبان را وسيله اي براي بيان كلمات طيب و طاهر، كه موجب تخليه احساسات، كاهش دشواريها، برقراري ارتباط سالم، تعالي روح و رستگاري انسان مي گردد، قرار داده است. كلمات را نبايد ساده فرض كرد، اينها جزء عمل انسان هستند كه درباره آنها انسان مورد محاسبه و مواخذه قرار خواهد گرفت:

ما يلفظ من قولٍ الا لديه رقيب عتيدٌ .

« انسان هيچ سخني نمي گويد ، مگر اينكه در كنار او مراقبي – از طرف خداوند – حاضر است.»

? ما وقتي بايد خود را ارزيابي كنيم و در كسب ارتباطي سالم موفق بدانيم كه دچار خشم مي شويم، با كساني كه از دست شما عصباني و خشمگين هستند چگونه سخن مي گوييد؟

? يا مواقعي كه انتقادي به شما وارد مي سازند، چگونه برخورد مي كنيد؟

? وقتي همسرتان به سخنان شما گوش نمي دهد چه مي گوييد و چه مي كنيد؟

? وقتي كه شما زير بار فشار اقتصادي قرار گرفته ايد و يا غم و اندوه و رنجش خاطري براي شما فراهم شده است چه عكس العملي را از خود نشان مي دهد و چه مي گوييد؟

? در حالي كه خسته و كوفته و با فشار روحي كه بر شما وارد آمده است از سر كار، به منزل برمي گرديد و با مشكلات مترقبه در خانه مواجه مي شويد، چه مي كنيد و چه مي گوييد؟

?اين گفتگوها را خداوند مي شنود:

قد سمع الله قول التي تجادلك في زوجها و تشتكي الي الله و الله يسمع تحاوركما ان الله سميع بصيرُ. «خدا سخن زني را كه درباره شوهرش با تو گفتگو مي كند و به سوي خدا شكوه مي كند، شنيد و خدا گفت و گوي شما را مي شنود ، زيرا شنوا و بيناست.»

اگر ما بتوانيم در اين گونه مواقع، بر اسب سركش غضب افسار بزنيم و خود را كنترل و يا حداقل سكوت كنيم و يا كلماتي را به زبان بياوريم كه احساسات طرف مقابل را جريحه دار كند. ابراز محبت هاي قلبي و احترام به شخصيت همسر و گفتگوهاي مسرت بخش، موجب علاقمندي زن به زندگي مشترك در پرتو ارزشهاي والاي اخلاقي و معنوي خواهد شد. چرا كه در اين بناي استوار و مقدس خانواده، زن از شوهر تعهدي محكم و استوار گرفته است:

… وَ أَخذن منكم ميثاقاً غليظاً « و زنان از شما عهد و پيماني محكم گرفته اند.»

در اين ارتباط ، مرد نقش و مسئوليتي بارزتر به عهده دارد؛ چرا كه قوام دهنده بناي مقدس زندگي خانواده است:

الرجال قوامون علي النساء بما فضل الله بعضهم علي بعضٍ و بما انفقوا من اموالهم ؛ «مردان قوام دهنده و عهده دار كارهاي زنان اند. به آن جهت كه خداوند بعضي را بر بعضي برتري داده و از آن جهت كه از اموال خود نفقه مي دهند.

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله با كرامت و بزرگواري در بذل عواطف و احترام، روابطي گرم و صميمانه و محيطي سرشار از اميد و اطمينان به وجود مي آورند و مي فرمايند : ✅خيركم خيركم لإهله و انا خيركم لاهلي ….

?«بهترين شما كسي است كه براي خانواده اش بهتر است و من از همه شما براي خانواده ام بهترم.»

 

فالصالحات قانتاتٌ حافظاتٌ للغيبِ بما حفظ اللهُ.

? «پس زنان شايسته فروتناني تابع هستند كه در غياب همسر خود، اسرار او را در برابر حقوقي كه خداوند قرار داده، حفظ مي نمايند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *