چگونه خوب حرف بزنیم؟

فن نهان-چگونه خوب حرف بزنیم

اگر می خواهید در جمع ­ها مورد توجه قرار گیرید،یکی از بهترین راهها این است که بدانید چگونه خوب حرف بزنیم  و یا چگونه با سیاست حرف بزنیم.یک ضرب المثل قدیمی می گوید: هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد. به نظر شما مفهوم این جمله چیست؟ برای همه ی ما ممکن است که در برهه ای از زمان اتفاق افتاده باشد واین جمله به گوش مان رسیده که (اول فکر کن ،بعد حرف بزن )صحبت کردن یکی از مواردی است که ما توسط آن ایجاد تعامل کرده وبا هم رابطه پیدا می کنیم البته این مساله دلیل براین نمی شود که ما در صحبت کردن خود وسواس به خرج دهیم وقبل از حرف زدن به طراحی ونوع صحبتی که می خواهیم بکنیم بیش از اندازه فکر کنیم ولی همینطور هم نباید طوری صحبت کنیم که بعدا احساس گناه و پشیمانی به ما دست بدهد که کاش این طور نمی گفتم ویا چرا این طور رفتار کردم و یا…

فن بیان در مشهد- بهترین سایت فن بیان- فن بیان و سخنوری در مشهد-چگونه خوب حرف بزنیم- چگونه خوب سخنرانی کنیم

مهارت حرف زدن

هدف این است که ما متوجه شویم که چه زمانی چطور و با چه لفظی صحبت کنیم و بر عکس چه زمانی سکوت کنیم برای رسیدن به این هدف باید به توصیه هایی توجه داشته باشید که آنها عبارتند از :

به خود بنگرید وحواستان به خودتان باشد و دقت داشته باشید که چه زمانی این اتفاق رخ می دهد و چه عاملی باعث می شود که شما ناخواسته حرفی بزنید که بعدا احساس ندامت کنید .بهتر است برای کمک به خودتان در مورد این مسأله برای خود یک الگو پیدا کنید تا کمتر به این مشکل بر خورد کنید.

موقعیت زمانی ومکانی وشرایط مربوط به آن موقعیت را بسنجید و وقتی متوجه شدید علت مکدر شدن ذهن شما چیست سعی کنید در این موقعیت توجه جدی تری به رفتار و کردار و به خصوص گفتار خود داشته باشید تا در وقت وقوع مسأله های نارا حت کننده آماده تر ظاهر شوید.

فن نهان-چگونه خوب حرف بزنیم

بالا بردن اطلاعات و آگاهی خود از دیگر مواردی است که به شما کمک خواهد کرد که در مواقع ضروری چه طور حرف بزنید.در اغلب موارد علت اینکه شما پاسخ درستی نمی دهید و یا نمی دانید که اصلا چه بگویید دلیل این است که شما معلومات مربوط به آن را ندارید در این جاست که شما باید بدانید که زمان آن رسیده است که دیگر در مورد چیزی که قرار است صحبت کنید نباید فکر کنید بلکه باید بشینید واز صحبت های اطرافیان خود استفاده کنید و آنرا گوش کنید و در ذهن خود ضبط کنید .

به طرز صحبت کردن مردم دقت کنید و به نوع تعامل با یکدیگر و چگونگی حرف زدن آنها توجه کنید بعضی از افراد در مکالمه با یکدیگر خوب مثال می زنن و یا جمله بندی بعضی دیگر در صحبت کردن بهتر است و برخی دیگر با ایما و اشاره مکالمه می کنند وعده ای نیز پر حرفی می کنند خلاصه اینکه اگر ما خود اطلاعات بسازیم بهتر است از اینکه اطلاعات کسب کنیم.

نوع سخن گفتن شما به اندازه ی آنچه که قرار است صحبت کنید مهم است لحن و تن صدای شما می تواند بین شما و شنونده صمیمت و گرمی ایجاد کند و یک انرژی مثبت به سمت او منتقل کند و برعکس می تواند حالت طعنه و سرزنش را داشته باشد و حتی مفهوم گفتار شما را به معنای غیر واقعی به گوش او برساند .

آموخته های خود را با آنچه که خود از قبل می دانستید در کنار هم قرار دهید راههای متعددی برای پاسخ به این مسأله وجود دارد ولی هدف این است که شما بهترین گزینه را انتخاب کنید تا بهترین تأثیر را روی طرف مقابل بگذارید .

مضرات پرحرفی

هر کس که زیاد حرف بزند اشتباهش نیز بیشتر است وهر کس که اشتباهش زیاد شود وسپس قلبش می میرد ،و هر کس که قلبش می میرد ودر آتش دوزخ گرفتار می شود .

فواید  کم حرفی

فن نهان- چگونه خوب حرف بزنیم

آداب حرف زدن  در اسلام

 سخن راست

 سخنی که با عمل مغایرت نداشته باشد به قول خودمان حرف وعمل یکی باشد.

 گفتاری که خسته کننده نباشد یعنی از مقام و منزلت خود گوینده کم نشود .

 منطقی باشد و در پایه نظم ونظامی قرار گرفته باشد و برای همه قابل ادراک باشد.

 استوار ومحکم باشد.

تمیز وپاکیزه صحبت کنید تا دربهای بهشت به روی شما باز شود .

زیبا ومختصر حرف بزنید تا جواب نیکو نیز بشنوید .

هر حرفی را در جای خودش بزنید تا خریدار داشته باشد .

با سلام صحبت را آغاز کنید وبا ملایمت حرف بزنید ،دوستانتان را افزایش داده واز دشمنانتان می کاهد.

با علم و اندیشه حرف بزنید.

صحبتتان سودمند باشد وبرای شنونده فایده داشته باشد .انسانی که ایمانش خوب وقوی باشد او را از حرف های بی فایده باز می دارد چرا که صحبت های سودمند از علا متهای خوب ایمان است .

از کلامی که باعث کودورت ودشمنی می گردد بپرهیزید .

حرفی را بزنید وسوالی را بپرسید که جواب آن شما را دلخور نکند.

همچنین بخوانید: چگونه با سیاست حرف بزنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *